Neki od razloga zašto se tvorrnice odlučuju na robotsko zavarivanje su:
- Niža cijena proizvoda. Iako je cijena radne snage (zavarivača) samo mali postotak od ukupne cijene proizvoda, automatizacijom proizvodnog procesa najlakše se snižava cijena krajnjeg proizvoda.
- Veća kvaliteta proizvoda. Današnje potrošačko društvo od proizvođača zahtjeva visoku proizvodnost, kvalitetu i uz to nisku cijenu proizvoda. Te zahtijeve proizvođač teško može zadovoljiti, ako nema automatiziran pogon. S automatiziranim pogonom dobije se dakle, veća kvaliteta proizvoda, veća proizvodnost, manje škarta i nije potrebna dodatna obrada varova.
- Nedostatak licenciranih i kvalitetnih zavarivača. U Hrvatskoj postoji veliki deficit kvalitetnih zavarivača, jer se malo mladih ljudi odlučuje školovati za tu struku, a koji i završe takvu školu (i majstori i inženjeri), njih uglavnom angažiraju strane, bogate kompanije. Tako da proizvođači u Hrvatskoj s plaćama i uvijetima rada nisu atraktivni kao strane kompanije, pa ne mogu doći do kvalitetnih zavarivača. Taj problem mogu riješavari jedino investiranjem u automatizaciju sustava.
Uz sve navedene prednosti automatiziranog zavarivanja, postavlja se pitanje da li je ručno zavarivanje u proizvodnji uopće potrebno?
Robotski sustavi za zavarivanje predstavljaju značajna kapitalna ulaganja za svaku tvrtku. Broj i raznolikost proizvoda koji se zavaruju bitno utječe na odabir automatizacije sustava za zavarivanje.
Slijedeći dijagram pokazuje kako odabrati stupanj automatizacije proizvodnje u ovisnosti o cijeni proizvoda i količini
A- područje je najprikladnije za korištenje robotskog zavarivanja (serijska proizvodnja)
Lijevo od područija A je mala serija ili pojedinačna proizvodnja, i tu je ljudski rad najbolji.
Desno od područija A je veliko serijska proizvodnja, ili masovna proizvodnja, gdje je prikladan visoko automatizirani pogon (npr. u autoindustriji).
Nema komentara:
Objavi komentar